liikmed
programm
pildid
tegemised
kontakt
   
 

Seto folklooriansambli "Kuldatsäuk" eesmärgiks on seto kultuurikandjatena Põhja-Setomaa laulu, tantsu, muusika, käsitöö ja kommete säilitamine, tutvustamine ja edasiarendamine. Ansambel kannab erinevaid seto rahvarõivaid, varasemaid valgeid ja hilisemaid tumedaid kitasnikke, pikki tikitud ja lühemaid kootud käistega pluuse (hammõd). Näha saab vallaliste ja abielunaiste argi ja pidupäevarõivaid, rohkelt hõbeehteid (tsäposkad, keed, kuhiksõled).
"Kuldatsäuk" sai esimest korda kokku 02. detsember 1988 aastal Värska Kultuurimaja juures. Alustas 12 seto naist, kelle seto keel ja lauluoskus on pärit kodust ja kooliajast.
Aegade jooksul on ansamblis laulnud ka mehed ja ansambliliikmete lapsed, kuid erinevatel põhjustel koorist lahkunud - lapsed moodustasid foklooriansambli "Laanõtsirk", mehed leidsid rakendust mujal. Praegu on ansamblis 12 liiget, 9 nendest asutajaliikmed, ei puudu ka pillimees.
Tagasivaates tuleb tõdeda, et "Kuldatsäuka" on saatnud head haldjad algusest peale. Võimalus on olnud seto kultuuri tutvustada paljudes Eestimaa paigus, osa võtta Baltica folkloorifestivalidest, laulda Lätis, Leedus, Venemaal, Soomes ja Saksamaal mitmel korral, õnnestunud käia kontsertreisil Belgias, Prantsusmaal ja Ameerikas.
"Kuldatsäuga" suved on kestvalt "kuumad", ainuüksi Värska Seto Talumuuseumis pakkus ansambel laulu- ja tantsuelamust 2005 aastal 49 korral.
"Kuldatsäuga" laul on jõuline ja veenev, vahel kurblik ja nostalgiline, kuid alati kõlav ja muljetavaldav ainulaadne mitmehäälne regilaul. Lisaks laulule on selged kõik seto tantsud ja laulumängud. Ansambli liikmed on tublid seto pitsi heegeldajad, telgedel kudujad, vöökudujad ja -põimijad jpm. Nad oskavad ka seda õpetada.

Kui mii 'naka laulõmahe
naka illo iskimähe
laula päävä paistõmahe
pilve' pakso' pakõmahe
kaooi' seto lauluhelü
vaoi 'kaalast vana hõpõ.